İNŞAAT MALİYETLERİ REKOR KIRIYOR

İnşaat maliyet endeksinde artışlar rekor kırıyor. Ocak ayında yüzde 30, nisanda 40’ın üzerine çıkan malzeme fiyat endeksindeki artış, haziran ayında yüzde 53,70’e ulaştı. TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı Temmuz ayı inşaat maliyet endeksinde artış oranı yüzde 56.42 seviyesine yükseldi. İşçilik endeksi de yıllık bazda yüzde 21,18 arttı. Konut üreticilerine göre malzeme kaynaklı artışlar, konut fiyatlarını bu yıl içinde yüzde 100 artıracak.

“Devlet artışlara karşı önlem almalı”

Maliyet artışlarının konut sektörüne etkilerini değerlendiren  Yönetim Kurulu Başkanımız Sıdkı AKYÜZ, bugüne kadar bir şekilde karlarından feragat ederek yansıtamadıkları maliyet artışlarını, artık 2021 yılında konut fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Halihazırda artışı yüzde 35-40 oranında fiyatlara yansıttıklarını belirten AKYÜZ, “Ardı arkası kesilmeyen bu artışlardan dolayı fiyatlarda yıl sonuna kadar yüzde 60-65’lerı aşan yeni yükselişler olabilir. Böylece toplam artış yüzde 100’ü bulur.” dedi.

Ancak bu öngörünün mevcut artış oranlarına göre planlandığını ifade eden AKYÜZ, artışların yüksek olması durumunda yansımalarında daha yüksek olabileceğini kaydetti.

Maliyet kaynaklı fiyatlar artarken, müteahhitlerin yeni projeye başlama iştahının azaldığını söyleyen AKYÜZ, “Konut azlığından dolayı da fiyatlarda artış olabilir. Dolayısıyla devletin çimento, beton ve demir fiyatlarına karşı önlem alınması lazım Demirin tonu 10 bin TL’ye geldi. Artık bu noktada inşaatçının yapacağı bir şey kalmadı.” diye konuştu

.